facebook

Baku

„Miasto Polaków i braci Nobel”
TERMIN:
02.09.2020 – 09.09.2020 r.
CENA:
4.050 PLN 


Opis pielgrzymki

Azerbejdżan, to kraj, gdzie krzyżują się kultury, religie, Wschód spotyka się z Zachodem, gdzie mimo małego terytorium jest aż 9 stref klimatycznych.

W Polsce kojarzy się on gównie z bogatymi złożami ropy naftowej, i obowiązkowo z "Przedwiośniem" Żeromskiego. W rzeczywistości Żeromski nigdy w Baku nie był i jest to tylko fikcja literacka.

Jest to kraj zdecydowanie muzułmański (ponad 96%). Pozostałe kilka procent, to Ormianie i Prawosławni. W Baku jest jedna parafia katolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Polacy w Azerbejdżanie na początku XX wieku należeli do elity intelektualnej, dziś można ich policzyć na palcach kilku rąk

Józef Gosławski był wybitnym polskim architektem przełomu XIX i XX wieku. Urodził się niedaleko Warszawy w szlacheckiej polskiej rodzinie. Brał udział w projektowaniu i nadzorze budowlanym największego kościoła na Kaukazie - Katedrze Aleksandra Newskiego w Baku, której konstrukcję ukończono w 1898 roku (Katedra została całkowicie zniszczona w 1936 roku).

Paweł Potocki był jednym z licznych Polaków, którzy na przełomie XIX i XX wieku z wielkim oddaniem pracowali na terytorium Azerbejdżanu na rzecz rozwoju nauki i przemysłu. W 1910 r. przyjechał do Baku, gdzie podjął prace nad osuszeniem części Zatoki Bakijskiej dla umożliwienia wydobycia ropy z morskiego dna. Było to przedsięwzięcie pionierskie w skali światowej.

„Adam Płoszko był specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych i wielkim społecznikiem. Praca lekarzy należała na Kaukazie, szczególnie muzułmańskim Kaukazie, do nader trudnych. Muzułmanie, zgodnie ze swą obyczajowością uważali chorobę za zjawisko bardzo wstydliwe. Stąd też starali się omijać pomoc lekarską. Zwrócenie się o pomoc do lekarzy było ostatecznością, a gdy już trafili do nich, żądali wtedy natychmiastowego uzdrowienia.

Bez wątpienia jest to kraj dużo ciekawszy niż wydaje się na pierwszy rzut oka, dlatego warto bliżej się z nim zapoznać, najlepiej poprzez podróż z Klaretynami...

Program pielgrzymki

 

                                        Uwaga !!! Mała grupa         

1. Dzień: 

-  spotkanie uczestników z organizatorem na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie – sektor ‘ D” na dwie i pół  godziny przed odlotem samolotu,

-  odprawa bagażowo - paszportowa

-  godz. 01:50 planowany odlot samolotu do Baku ( międzylądowaniem )

2. Dzień:

-  godz. 06:05 planowany przylot samolotu do Baku, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, transfer do hotelu, zakwaterowanie (1), śniadanie, odpoczynek

-  w godzinach południowych przejazd do centrum miasta Baku, gdzie zjemy obiad ( dla chętnych przed wyjazdem do miasta możliwość pieszego poznania okolicy hotelu- hotel zlokalizowany ok. 15 minut od Bulwaru Nafciarzy)

-  zwiedzanie miasta: Panorama Baku –prezentująca zatokę Baku od strony Parku Hillside.

Bakijskie Flame Towers- supernowoczesne trzy budynki przypominające  języki płonącego ognia usytuowane w najwyższej części miasta, zbudowane w latach 2007-2012 i ozdobione dziesięcioma tysiącami diod. Budynki  uważane są za najlepsza iluminacje na świecie. Flame Towers zapalają się rożnymi barwami ( Flaga Azerbejdżanu) porą wieczorową i widoczne są z każdej cześć miasta. Przejazd do dolnej części miasta ( kolejką linową)- obejrzenie najwspanialszych miejsc historycznych i architektonicznych ( praktycznie wszystkie najbardziej znamienite budowle Baku z przełomu XIX i XX w. projektowane były przez polskich architektów: Płoszkę, Potockiego i innych.

-  wizyta w domu- muzeum braci Nobli- Baku było miastem, w którym swojej fortuny dorobiła się również rodzina Nobel. Za zarobione fundusze Alfred Nobel- wynalazca dynamitu- ustanowił wyróżnienie za wybitne osiągnięcia, m. in. w dziedzinie literatury, medycyny itp. Pierwsza Nagroda Nobla została wręczona w 1901 r. 

-  czas wolny na zakupy

Baku – to miasto, które z prowincjonalnej XIX-wiecznej mieściny na Kaukazie dzięki odkryciu ropy naftowej, a przede wszystkim jej zastosowaniu, stało się przykładem błyskawicznej kariery. Miasto w szybkim tempie zmieniało swoje oblicze, stając się prawie natychmiast stolicą ropy naftowej. Bogactwo spowodowało rozwój budownictwa. W okresie tym powstały wspaniale pałace nowobogackich łączące w sobie elementy architektury europejskiej i kaukaskiej, tworząc niepowtarzalny bakijski styl secesyjny. Obecnie Baku to najwspanialsze i najbogatsze miasto Kaukazu, mozaika kulturowa i narodowościowa, a także religijna. 

-  nocleg w Baku (2)

3. Dzień:

-  śniadanie, a następnie dalsze zwiedzanie miasta: Icheri Sheher – Miasto Wewnętrzne ( XII-XIV w. ) Historyczna enklawa w supernowoczesnym i zamożnym Baku, otoczona potężnymi murami skrywa  w sobie zabytki wpisane na listę UNESCO. Wieża Dziewicza – zlokalizowana przy Prospekcie Nafciarzy pochodzi z XII w., była miejscem obserwacyjnym okolicy ( wieża oglądana z zewnątrz). Pałac Szirwanszachów – największy zabytek Baku z XV w. był siedzibą władcy Azerbejdżanu z dynastii Szirwanszachów. Zobaczymy też wiele dawnych karawanserajów, w których obecnie znajdują się tzw. „ czajchany- czyli herbaciarnie”, pozostałości po Kaplicy Św. Bartłomieja ( patron Azerbejdżanu) oraz miejsce, w którym w dalszym ciągu produkuje się ręcznie słynne dywany azerskie. Po drodze można zobaczyć małe Muzeum Miniaturowych Książek, gdzie znajdują się również i polskie miniatury. 

-  spacer wzdłuż Bulwaru Bakijskiego, który jest drugim co do długości bulwarem na świecie łączącym się z Prospektem Nafciarzy. Bulwar powstał ponad 150 lat temu i został zbudowany z pieniędzy miejscowych milionerów. Parki oraz mnóstwo drzew wysadzonych wzdłuż bulwaru spowodowały nadanie mu przez nieżyjącego już prezydenta Hejdara Alijewa statusu parku narodowego. Wzdłuż Prospektu Nafciarzy ulokowały się najbardziej znane marki modowe na świecie.

- obiad 

- wizyta w fabryce bakijskich dywanów 

-  powrót do hotelu

-  nocleg w Baku (3)

4.  Dzień:

śniadanie 

- dzień wolny

- obiad w hotelu

- nocleg ( 4)

5. Dzień: 

śniadanie 

- przejazd do Świątyni Ognia „ Ateshgat” ( 17-18 w. ) , miejsce kultu ognia znane na całym świecie wszystkim wyznawcom tego kultu ( nieżyjący Freddie Mercury był również wyznawcą zoroastryzmu)  . Świątynia znajduje się ok. 30 km od Baku w miejscowości  Surakhany. 

- przejazd do  unikatowego „ Janar Dag” ( ziemia ognia )  na Półwyspie  Absheron znanego  również z ciągle płonącej ziemi, z której wydobywa się gaz. 

- obiad

- nocleg (5)

6. Dzień: 

-  śniadanie, przejazd kołom bakijskiej Katedry p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej  Maryi Panny –miejsce pod katedrę podarował papieżowi Janowi Pawłowi II w 2002 r.w czasie pielgrzymki  prezydent Hejdar Alijew, a w 2008 odbyło się uroczyste otwarcie nowego kościoła. Na budowę składali się wszyscy: muzułmanie i chrześcijanie.

-  następnie przejazd w kierunku rezerwatu Gobustan ( UNESCO) znajdującego się 65 km. od Baku, gdzie zobaczymy na otwartym powietrzu petroglify – rysunki naskalne wykonane przez człowieka ok. 40 tys. lat temu. Są one jednymi z najstarszych na świecie, jakie zostały odkryte. 

-  przejście do tzw. „ rzymskiej inskrypcji” , która została odkryta w 1948 r. przez azerbejdżańskiego archeologa. Inskrypcja jest najdalej na wschód usytuowanym zabytkiem na świecie mówiącym, że tu też byli Rzymianie. Napis pozostawił centurion Julius Maximus z XII legionu. 

-  przejazd dżipami ( 4WD) do wulkanów błotnych. Jest ich w tej okolicy ok. 400, czyli połowę wszystkich na świecie. Wulkany błotne wylewają z siebie zimna lawę błotną. Są nieprzewidywalne w swoich erupcjach, często potrafią zaskoczyć nieprzygotowanych gapiów. Zobaczymy też jeziorko z wulkanami błotnymi. 

- obiad

-  zwiedzanie wspaniałego meczetu Bibi Heybat

-  przejazd do centrum handlowego, czas na zakupy 

-  nocleg w Baku ( 6)

7. Dzień: 

śniadanie

- zwiedzanie Muzeum Nobla

- wycieczka statkiem po Morzu Kaaspijskim 

- obiad

- czas wolny

- nocleg (7) 

8. Dzień:

śniadanie, transfer na lotnisko

-  godz. 13:45 planowany odlot samolotu w kierunku Warszawy

-  godz. 17:55 planowany przylot samolotu do Warszawy

 

 

Zapisy

Cena zawiera:

-  przelot samolotem na trasie Warszawa- Baku -Warszawa (z Międzylądowaniem)

-  zakwaterowanie w hotelach 3*** w okolicy miasta

-  śniadania (w cenie standardowe napoje, kawa, herbata, woda)

-  obiady lub kolacje (napoje dodatkowo płatne)

-  transfery na całej trasie zgodnie z programem

-  zwiedzanie zgodnie z programem

-  opieka polskiego pilota na całej trasie  

-  podstawowy pakiet ubezpieczeniowy  (KL 15000 € + KR 5000 €  + NNW 3000 €  + CP)  Pakiet ubezpieczeń zawiera ochronę w zakresie następstw chorób przewlekłych (CP) 

-  składka na Fundusz Gwarancyjny

-  wiza – okres oczekiwania ok 3 tygodni

Cena nie zawiera:

-  50 USD płatne obligatoryjnie pierwszego dnia po przylocie do Baku, realizacja programu na miejscu

-  wydatki własne

- dojazd na wyznaczone lotnisko z miejsca zamieszkania oraz powrotu do miejsca zamieszkania z lotniska.

-  zwyczajowe napiwki

-  dopłaty do pokoju jednoosobowego na życzenie uczestnika

-  wycieczek i atrakcji nie objętych programem

 

                                                               UWAGA !!!

                        Godziny lotów i kolejność zwiedzania mogą ulec zmianie

 

Kontakt:                   tel:       (+48) 887 403 330

                                               (+48) 575 441 143

                                               (+48) 665 356 086

                                   mail:    pielgrzymkibm@gmail.com

                                   www:  www.pielgrzymki.klaretyni.pl

                                               www.biuropielgrzymkowe-kupertyn.pl/

                                               www.kupertyn.pl

                                   adres:   al. Boh. Warszawy 15/16

                                               70-370 Szczecin, I piętro pok. 114

                                                               GT 29/2020

                          Wpłaty należy dokonywać na konto ALIOR BANK

                     PLN    98 2490 0005 0000 4530 5536 6985

 

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe