facebook

Liban 2021

To jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. To tu bije serce religii założonej przez Chrystusa.
TERMIN:
19.03 - 27.03.2021 r.
04.06 - 12.06.2021 r.
08.10 - 16.10.2021 r.
CENA:
4 350 PLN 


Opis pielgrzymki

 

LIBAN to jeden z najstarszych  Kościołów chrześcijańskich.  To tu bije serce religii założonej  przez Chrystusa.

72 razy wspomniany w Biblii, to muszla, w której zebrały się echa historii świata sięgającej czasów sprzed 6000 lat p.n.Ch. To kraj zielonych wybrzeży Morza Śródziemnego, zaśnieżonych szczytów Antylibanu, Doliny Beeka, Doliny Kadisz i wspaniałych pozostałości miasta Baalbek, Sydonu, Tyru i Trypolisu. Liban to losy Fenicjan, Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Krzyżowców, Turków i Francuzów. Wszyscy oni zostawili tu swój ślad. To także ziemia Polaków: polscy uchodźcy, „tułacze dzieci” Hanki Ordonówny, to Juliusz Słowacki, o. Ryłło, Rzewuski, książę Radziwiłł i inni.
 

To jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. To tu bije serce religii założonej przez Chrystusa. Ta ziemia pamięta, jak mówi legenda, kroki Adama, który po wygnaniu z Raju, osiadł właśnie tu w Libanie. To tu sam Bóg, jak mówi kolejna legenda, zszedł na ziemię i zasadził swoimi rękoma cedry na cudnej libańskiej ziemi.
To ziemia świętych maronitów: Św. Charbela, Św. Rity i Św. Antoniego Egipskiego, którzy z nieba patrzą na świat i idą ludziom z pomocą.

Program pielgrzymki

Warszawa – Bejrut – Annaya (Św. Charbel) – Jrebta (Św. Rafka) – Kfifan - Cedry – Bacharre – Kozhaya –​ Dolina Kadisz – Byblos – Ghazir – Harrisa – Grota Jeita – Beiteddine – Deir El Kamar – Baalbek – Anjar – Ksara – Sidon – Tyr – Maghdouche

                                        

1. Dzień: 

– spotkanie uczestników z organizatorem na lotnisku Okęcie Warszawa na dwie i pół godziny przed odlotem samolotu do Bejrutu, sektor „ D”

-  odprawa bagażowo – paszportowa 

-  godz. 22:30 odlot samolotu do Bejrutu 

2. Dzień: 

–  godz. 02:55 planowany przylot do Bejrutu czasu miejscowego, transfer grupy do miejsca zakwaterowania w Byblos (1), odpoczynek

–  śniadanie, wyjazd w kierunku Annaja. Oddalone od Byblos 15 km. Jest to małe sanktuarium poświęcone wielkiemu maronickiemu zakonnikowi Św. Charbelowi. Nim jednak się stało miejscem kultu Świętego, był to monastyr  pod wezwaniem Świętego Marona. Wewnątrz monastyru pielgrzymi spotykają się z relikwiami Świętego i jego miejscem ostatniego spoczynku.

– przejazd w kierunku Jaabata. Znajduje się tu sanktuarium poświęcone św. Rafce. Uwaga!! Dla wszystkich osób, które pragną spędzić czas przede wszystkim u  Św. Charbela, jest możliwość pozostania w sanktuarium po rezygnacji z wyjazdu do sanktuarium Św. Rafki. Te osoby zostaną odebrane w drodze powrotnej. Podobnie następnego dnia mogą zrezygnować z programu i przebywać w sanktuarium św. Charbela.

– powrót do hotelu, kolacja

-  nocleg w Byblos (2)

3. Dzień:

– śniadanie, następnie wyjazd w kierunku: Dolina Kadisz

-  wizyta w miejscu urodzenia Św. Charbela. Skromy domek w Beka Kafra zamieniony w kaplicę. 

– przejazd przez miasteczko Baszarra, w którym urodził się słynny libański poeta, Khalil Gebran, autor „Proroka”, dzieła przetłumaczonego na ponad 50 języków świata. 

- Cedry wspomniane są ponad 70 razy w Biblii. Doceniła je Królowa Wiktoria, tworząc teren ochronny w 1876 roku na terenie o pow. 102 ha. Pierwszym jednak, który wprowadził prawo ochrony cedrów, był cesarz rzymski Hadrian

– Kozahya to miejsce położone na wysokości 1000 n.p.m. Znajduje się tu klasztor niedostępny dla ludzi. Jest tu ponad 300 samotni wykutych w skale oraz 5 głównych monastyrów. Główny monastyr jest pod wezwaniem św. Antoniego Egipskiego, patrona wszystkich ludzi obłąkanych i ludzi z problemami psychicznymi oraz słabościami nerwicowymi. W klasztorze znajduje się też pierwsza drukarnia sprowadzona na Bliski Wschód z Edynburga.

– powrót do hotelu ok. 1 h – kolacja

-  nocleg Byblos (3)

4. Dzień:

– śniadanie, w programie: Byblos, Ghazir, grota Jeita, Harissa

– spacer po  Byblos ( spacer może być przeniesiony na porę wieczorową, kiedy podświetlone miasto i port nabierają wyjątkowego uroku): miasto zbudowane przez Fenicjan i poświęcone Bogu El. Liczy sobie co najmniej 7000 tys. lat historii. Nazwa Byblos wywodzi się od greckiego słowa Papyrus, ponieważ Byblos było ważnym miejscem przeładunkowym papirusu. Dzisiaj Byblos to modne miasto z antycznym sercem i starą tradycją. 

– Ghazir, niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry 525 m.n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250-letnia historia. Miejsce krótkiego pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej

– Wizyta w Grocie Jeita, która znajduje się 18 km na północ od Bejrutu, w dolinie Psiej Rzeki, (jest to najbogatsza w wodę rzeka, dostarczająca Bejrutowi wodę pitną). 

Grota Jeita jest też najciekawszą grotą na Bliskim Wschodzie. Udostępniona jest jednak zaledwie niewielka jej część z 8 – kilometrowego korytarza. Stała temperatura wynosi 16 stopni, a odcinek, który pokonują turyści, płynąc płaskodennymi łodziami wzdłuż rzeki, wynosi 500 m. Atrakcją jest też przejazd kolejką i wspaniałe widoki dzikiej przyrody

– Harissa to miejsce oddalone od Bejrutu o 20 km w kierunku gór. Z wysokości linii brzegowej widać wspaniale zawieszone na skraju Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, patronki tego kraju. 

– powrót do hotelu, kolacja

-  nocleg w Byblos (4)

5.  Dzień:

- śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. 

- dla chętnych możliwość wyjazdu do Św. Charbela ( transport dodatkowo płatny. Chętni pozostają  u św. Charbela do ok godz. 14:00- 15:00, a następnie zorganizowanym transportem udają się bezpośrednio do hotelu w Bejrucie).

- pozostali uczestnicy jadą do Tripos, a po zwiedzeniu miasta jadą bezpośrednio do Bejrutu

 - zakwaterowanie, kolacja, nocleg w Bejrucie ( 5)

6. Dzień:

– śniadanie, a następnie w programie: Bejrut: Down Town, Deir el Qamar, Beiteddine

-  spacer po odnowionym Down Town (Starym Mieście), zobaczymy m.in. centrum handlowo bankowe, pozostałości kościoła św. Ludwika, Mały Seraj i Duży Seraj, pozostałości z okresu rzymskiego, teatr, wieże zegarowe, Pałac Prezydencki, Parlament, kolumny Justyniana, Meczet Hariri i mauzoleum premiera Hariri. Następnie udamy się do Muzeum Narodowego- czas pobytu w muzeum ok 1h 

–  Beiteddin jest oddalone o 17 km od Bejrutu. Przejeżdżamy przez dawne wioski osmańskie, których mieszkańcy zajmowali się w tamtych czasach hodowlą jedwabników. Mijamy tereny zamieszkałe przez Druzów. Pałac w Beiteddin zbudowany w XIX w. przez emira Baszira II charakterem przypomina baśniowe pałace orientu ozdobione wieloma fontannami i cudnymi mozaikami. Kompleks pałacowy zbudowany był przez syryjskich rzemieślników. Po upadku rządów Turcji Osmańskiej pałac był siedzibą francuskiego rządu mandatowego.

 – Deir el Qamar, stare kamienne miasteczko oddalone od Bejrutu 25 km, które w okresie XVI– XVIII w. pełniło rolę siedziby emirów – władców autonomicznych regionu. Do naszych czasów dotrwały różne budowle, m.in. meczet emira Fahr ed–Dina z 1493r., pałac emira  oraz chan – miejsce przeznaczone dla kupców, a także kościół Maryi Panny powstały ok. 450 roku (wielokrotnie przebudowywany, miejsce dawnej bogini Asztarte). Ważnym kościołem jest też kościół z 1901 r. pod wezwaniem „Pani Nieba”. – na koniec dnia Corniche – tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu, gdzie odbywa się porą wieczorową całe życie rodzinne i towarzyskie.

– powrót do hotelu

– kolacja

-  nocleg w Bejrucie (6)

7. Dzień:

– śniadanie

- przejazd w kierunku Baalbek 

– Dolina Bekaa to żyzna ziemia, bogata w wodę znajdująca się między Górami Libanu i Antylibanu. Dolina znana z pozostałości antycznych ruin i bogatej historii. 

– przejazd w kierunku Ksara, wioski położonej na wysokości 1600 m.n.p.m, doskonale usytuowanej.  Już w okresie Rzymian uprawiano tu winnice i produkowano wino. Odpowiednia ilość słońca, wilgotność oraz specyficzne warunki powodują, że wina są wspaniałe zarówno te słodkie jak i wytrawne.  Możliwość skosztowania poszczególnych gatunków, a także ich zakupu. 

– Baalbek, zbudowany z okolicznych kamieni, tylko granit transportowano z Egiptu. Znany przede wszystkim ze znakomicie zachowanej świątyni Bachusa. Baalbek sięga swoimi początkami aż do okresu kananejskiego. Była tu świątynia poświęcona fenickiemu bogu Baalowi, stad nazwa miasta. W okresie greckim nazywano miasto Heliopolis. Bizantyjczycy zbudowali tu kościoły, Arabowie otoczyli murem, a Saladyn zbudował potężny meczet. Wjeżdżając do Baalbek, przejeżdżamy koło złoconego meczetu irańskiego, a przed wejściem na teren starego miasta mijamy świątynię Wenus. Baalbek, to jedyne miejsce z tak doskonale zachowanymi świątyniami, w szczególności świątynią Bachusa. Opieka UNESCO

– powrót do hotelu

– kolacja

- nocleg w Bejrucie (7)

8. Dzień:

– śniadanie, wyjazd w kierunkuTyru, Sydon, Moghdouche 

– Tyr (znaczy Góra), oddalony od Bejrutu ok. 80 km, świadek 12 cywilizacji, założone na kliku skalistych wzgórzach. Miasto znane przede wszystkim z historii króla Hirama i jego wielkiej przyjaźni z królem Salomonem. Stąd wysyłano cenne drewno cedrowe na budowę Świątyni Salomona w Jerozolimie i innych świątyń. Fenicjanie z Tyru byli znani z zakładania w ówczesnym świecie geograficznym z zakładania kolonii. Tyr to miasto najwcześniej schrystianizowane. Stąd św. Paweł wypływa na trzecią podróż misyjną. Miasto było siedzibą 16 diecezji. Okres Krzyżowców, to okres powolnego upadku. Obecnie miasto otoczone jest palestyńskim osiedlami. Opieka UNESCO

 – Sydon, to współcześnie 8 km piaszczystych plaży odgrodzonych od drogi palestyńskim osiedlami. W historii to fenicki ośrodek handlowy. Nazwa miasta pochodzi o biblijnego wnuka Noego – Saida. Z Sydonu św. Paweł wypływa w podróż do Rzymu. Sydon to przede wszystkim produkcja szkła, purpury, szkoła prawnicza i inne szkoły, a przede wszystkim początki alfabetu. 

 – Maghdouche - mała wioska położona o ok. 20 km od Sydonu. Znana z naturalnej groty, w której to oczekiwała na Jezusa Maryja. Jak wiemy, Jezus przybył do Tyru i Sydonu, aby nauczać. Zawsze towarzyszyła mu Jego Matka. Jako Żydówka nie miała prawa wejść do miasta pogańskiego, jakim był Sydon. Stąd oczekiwała każdego dnia w tej właśnie grocie. Grota zamieniona została na małą kapliczkę – sanktuarium poświęcone Maryi. Obok groty znajduje się współcześnie wybudowany kościół.

– powrót do hotelu, kolacja, nocleg w Bejrucie (8)

9.  Dzień:

- ok. godz. 01:00 transfer na lotnisko

- godz. 03:50 planowan y odlot samolotu do Warszawy PLL LOT

- godz. 06:30 planowany przylot do Warszawy 

 

Zdjęcia

Zapisy

Cena zawiera:

-  przelot samolotem na trasie Warszawa- Bejrut –Warszawa

- zakwaterowanie w hotelu 3 *** w Byblos, lokalny standard pokoje 2 osobowe (osoba 3 na dostawce)

- zakwaterowanie w hotelu 3*** w Bejrucie w centrum miasta, standard lokalny, pokoje 2  osobowe ( osoba 3 na dostawce)

- śniadania (w cenie standardowe napoje, kawa, herbata, woda)

-  kolacje 

-  zwiedzanie zgodnie z programem

-  opieka polskiego pilota na całej trasie + opieka duchowa (wspólne modlitwy, Msze Święte)

-  podstawowy pakiet ubezpieczeniowy  (KL 15000 € + KR 5000 €  + NNW 3000 €  + CP)  Pakiet ubezpieczeń zawiera ochronę w zakresie następstw chorób przewlekłych (CP) bez żadnych dodatkowych dopłat 

-  składka na Fundusz Gwarancyjny 13 PLN

Cena nie zawiera:

- 150 USD, płatne obligatoryjnie pierwszego dnia po przylocie do Libanu, realizacja programu

-  wydatki własne

- dojazd na wyznaczone lotnisko z miejsca zamieszkania oraz powrotu do miejsca zamieszkania z lotniska. 

-  wycieczek i atrakcji nie objętych programem np. „ libańska biesiada „ ok 25-30 USD  od osoby

-  zwyczajowych napiwków 

 

                                                       UWAGA !!!

            Godziny lotów i kolejność zwiedzania mogą ulec zmianie

w paszporcie nie może znajdować się stempel izraelski !!!

 

Kontakt:                   tel:       (+48) 887 403 330

                                               (+48) 575 441 143

                                               (+48) 665 356 086

                                   mail:    pielgrzymkibm@gmail.com

                                   www:  www.kupertyn.pl

                                               www.kupertyn.pl

                                               www.pielgrzymki.klaretyni.pl                                                                                       

                                    adres:   al. Boh. Warszawy 15/16

                                               70-370 Szczecin, I piętro pok. 114

 

                                                 GT 29/2020/2021

 

Wpłaty należy dokonywać na konto:

Misyjne Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne KUPERTYN

nr konta PLN: 98 2490 0005 0000 4530 5536 6985 - bank Alior

tytułem: Pielgrzymka do Św. Charbela / data imprezy / imię i nazwisko

 

 

 
POBIERZ OŚWIADCZENIE

mapa
Ochrona danych osobowych
POLITYKA PRYWATNOŚCI BIURA PIELGRZYMKOWEGO I MISYJNEGO BIURA PIELGRZYMKOWO - TURYSTYCZNEGO KUPERTYN
Zobacz także
WARTO PIELGRZYMOWAĆ Z KLARETYNAMI
Zgromadzenie Misjonarzy Klaretynów to zakon misyjny. Każdy misjonarz więc ma we krwi chęć podróżowania.
Zobacz także
ŚWIADECTWA PIELGRZYMÓW
Każda pielgrzymka w miejsca Święte to uczta nie tylko dla oczu ale przede wszystkim dla duszy.
Zobacz także
projekt: www.wpoldodziewiatej.pl wszelkie prawa zastrzeżone Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe